Role
Rolí rozumíme soubor oprávnění 📖 k určitým funkcím systému Competent (např. vytvářet uživatele nebo mu přiřadit aktivitu). Nositelem těchto rolí je uživatel vždy vzhledem k určitému objektu (např. složce aktivit nebo uživatelské skupině) nebo globálně k celému systému (např. vstup do administrátorského rozhraní). Některé role přiřazuje systém automaticky na základě jiné akce (např. roli vlastníka aktivity získá ten, kdo ji vytvořil) jiné jsou systémem chráněné, ale lze je přiřazovat (např. administrátorský pohled), je ale možné také vytvářet vlastní role a ty přiřazovat.
Přiřazování rolí provádíme na několika místech uživatelského rozhraní. Competent nezobrazuje všechny role všude, ale na každém místě zobrazí pouze ty, které obsahují alespoň jedno související oprávnění. Podobně jsou na tom globální role: jsou to ty, které mají alespoň jedno globální oprávnění.
Objektové role
Role vyjadřují oprávnění uživatele k akci na určitém objektu. Při vytváření role na obrazovce Nastavení, tabu Role 💻 specifikujeme druh objektu a akci, k níž role opravňuje (např. vytvářet složky).
Práva ke složkám a aktivitám přiřazujeme přes modálové okno Práva přístupu pro ... 💻 na obrazovkách Aktivity 💻 a Hodnocení 💻.
Práva k uživatelům spravujeme v Detailu uživatele, tabu Vazby 💻.
Práva k uživatelským skupinám měníme v Detailu skupiny, tabu Uživatelé 💻, kde zároveň spravujeme řadové účastníky skupin.
Globální role
Globální oprávnění přiřazeným uživatelům zpřístupňují obecné funkce Competentu, např. vstup do administrátorského rozhraní 💻 nebo vytváření objektů. Uživatel bez příslušných oprávnění nemůže danou operaci provést.
Globální role přiřazujeme jednotlivým uživatelům v Detailu uživatele, tabu Nastavení 💻, na řádku Globální role.
Jednotlivá globální oprávnění naleznete na stránce oprávnění 📖.
Systémové role
Systémové role jsou sady oprávnění napevno zabudované v Competentu. Není možné je upravovat ani mazat, proto se nezobrazují v nastavení. Některé je možné přiřazovat (např. ADMIN_VIEW), další přiřazuje Competent automaticky na základě jiné uživatelské akce.
Přiřaditelné systémové role
V Competentu jsou dvě tyto role, ADMIN_VIEW a SWITCH_ACCOUNT, které přiřazujeme v Detailu uživatele, tabu Nastavení 💻.
ADMIN_VIEW - Na základě této role získává uživatel vstup do administrátorského rozhraní.
Přiřaditelné objektové role
V současnosti jedinou přiřaditelnou rolí je Účastník skupiny, místo níž můžeme členovi skupiny v Detailu skupiny 💻 přiřadit roli jinou.
Oprávnění účastníka skupiny jsou: • Zobrazení - Uživatelská Skupina
Automaticky přiřazované role
Při určitých operacích získává uživatel roli automaticky, a pouze systémově mu může být také odebrána. Tyto role opět není možné odstranit. Automaticky jsou přidělovány vlastnické a účastnické role.
Vlastnickou roli získává uživatel po vytvoření daného objektu a vyplývá z ní oprávnění k plné kontrole tohoto objektu. Pokud je vytvořený objekt hierarchický (např. složka aktivit), stane se uživatel dědičným vlastníkem objektů na nižší úrovni se stejnou pravomocí nad nimi.
Účastnickou roli získává přiřazením k objektu. Těmito objekty jsou Aktivita 📖, Pozice 📖 a Kvalifikace 📖. Účastník Uživatelské skupiny 📖 může místo této role vybrat jinou. Oprávnění účastnických rolí jsou:
- Účastník (aktivita): • Prohlížení při plnění - Aktivita • Pouze zobrazení - Aktivita.
- Účastník (kvalifikace): • Prohlížení při plnění - Kvalifikace
- Účastník (pozice): • Prohlížení při plnění - Pozice
Správa rolí
probíhá na 💻 obrazovce Nastavení, tabu Role. Zde vytváříme, upravujeme a mažeme role, které později přiřazujeme jednotlivým uživatelům. Názvy rolí je možné lokalizovat do podporovaných jazyků, viz 📖 Jazyková podpora.
Související oprávnění
Přístup k nastavení rolí. Pokud není uživatel nositelem zmíněného oprávnění, není mu rozhraní pro role zobrazeno.
Přiřazení role vyžaduje oprávnění k danému uživateli a zároveň objektu, o který se jedná (aktivitu, dalšího uživatele, skupinu apod.)